Bad Leonfelden

Lázeňské městečko v Horních Rakousích, v oblasti Mühlviertel, na jižním úpatí šumavské hory Sternstein, proslavené kromě lázní také  výrobou tradičních perníků. Bad Leonfelden spojuje moderní infrastrukturu s příjemným odpočinkem v lázeňském městečku, kde se od roku 1863 praktikuje bahenní a Kneippova léčba. Leonfelden byl založen jako osada na křižovatce Linecké stezky - staré obchodní cesty od Dunaje do Čech. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1154.

Při husitských válkách byl Leonfelden opevněn a sloužil jako jeden ze čtyř hraničních bodů Mühlviertlu na obranu proti výpadům z Čech. V roce 1427 jej však husité dobyli. V dalším období město prosperovalo díky obchodu, i když o výsadní postavení v obchodní činnosti s ním soupeřil nedaleký Freistadt. Již v období 1881 - 1919 zdejší místo proslavily bahenní koupele. V roce 1960 byla otevřena sanatoria a město se může od té doby nazývat Bad Leonfelden.

Expozice zemské výstavy

Bad-leonfeldenský bývalý městský špitál a sousední Eyblovy domy (N 48°31.306, E 014°17.718) se v roce 2013 staly místem konání jedné z výstav, pořádaných v rámci přeshraniční zemské výstavy s názvem "Dávné stopy – nové cesty". Zdejší výstava je zaměřena na obchod a cestování a samozřejmě také na nemoci a jejich léčení. Malý výběr toho, co vše se této výstavě můžete dozvědět, najdete pod odkazy "Obchod a cestování" a "Léčitelství a nemoci".

Dávné stopy, nové geocesty

Zde je pro vás připravena mapka s místy, které v Bad Leonfeldenu a okolí doporučujeme navštívit.

Mapa

A) Špitál
N 48°31.300    E 014°17.722

V bývalém pozdně gotickém špitálním kostelu sv. Josefa z roku 1517 se síťovou žebrovou klenbou, který byl v roce 1787 zrušen, se nyní nachází vlastivědné muzeum. Do přestavby bývalého měšťanského špitálu a přilehlých Eyblových domů na muzeum šlo asi 5,3 milionu eur. V budově vzniklo turistické informační středisko a také víceúčelový sál, který mohou využívat žáci místní hudební školy.

B) Zážitkový svět perníčků Kastner
N 48°31.325    E 014°17.636

Od roku 1559 zanechává perníkárna Kastner své sladké stopy v Rakousku, a také již po celém světě. Zážitkový svět perníčků zve návštěvníky na cestu za všemi smysly a seznamuje návštěvníky s historií výroby perníků. Sladké občerstvení i příjemnou pohodu nabízí podniková prodejna a kavárna Kastner.

C) Zážitková stezka přes slatinový les
N 48°31.073    E 014°17.080

Putování "Zážitkovou stezkou vedoucí slatinovým lesem" (Erlebnisweg Moorwald) otevírá zajímavé pohledy do tajemství přírodních biotopů. Poučné rozptýlení se naskýtá zvláště pro děti a milovníky přírody, kteří chtějí zábavnou formou prozkoumat les a slatinu. Tato okružní čtyřkilometrová trasa začíná nad zážitkovým koupalištěm Aqua Leone (východně od lázeňského hotelu Kurhotel) a označuje ji dřevěná veverka. Stezka byla vyznamenána Cenou životního prostředí 2003, kterou uděluje spolková země Horní Rakousko.

D) Modrotisk Wagner (manufaktura s možností prohlídky)
N 48°31.284    E 014°17.327

Jedna z posledních dvou manufaktur využívajících techniku modrotisku na území Rakouska s rozsáhlou sbírkou vzorkových výrobků. Během hodinové prohlídky členové rodiny Wagner předvedou výrobu modrotisku ručně sazeného na lněné plátno, kterou slouží k výrobě ubrusů, poštářů, oděvních látek a závěsů a zhotovují také výrobky na speciální přání zákazníků. Cena hodinové prohlídky v roce 2013 byla 2 Eura.

E) Dvorní palírna "Hofbauer"
N 48°31.209    E 014°17.796

Aroma špičkových likérů, whisky a pálenky z ovoce či obilí prostupuje prohlídku Dvorní palírny "Hofbauer". Během hodinové prohlídky (cena 6 Eur) mistr palírník Johann Wakolm zájemcům přiblíží umění výroby pálenek a umožní ochutnávku některého z jeho vynikajících výrobků.

F) Hornorakouské školní muzeum
N 48°31.376    E 014°17.562

V budově nejstarší farní školy Horního Rakouska (v historickém Domus Disciplina z roku 157) ožívají dějiny hornorakouského školství. Během hodinové prohlídky se návštěvníci seznámí se školním světem našich předků, s učebními pomůckami 19. století, se školním karcerem (uzavření žáka ve škole jako kázeňský trest) Marie Terezie, výukou ručních dívčích prací, výchovnými metodami v době nacismu, učitelskou kariérou kantora a s mnoha dalšími zajímavostmi. Otevřeno je od dubna do konce října (úterý, soboty, neděle a svátky od 16.00 do 17.15 hodin), cena od 2 do 3 Eur. Muzeum se nachází nedaleko farního kostela.

Doporučujeme

Rozhledna Sternstein
N 48°33.232    E 014°17.143

Na 1125 m vysoké hoře Sternstein ("Hvězdný kámen") se nad korunami šumavských stromů vypíná rozhledna Sternsteinwarte ("Rozhledna Hvězdná"). Byla otevřena dne 20. října 1899 u příležitosti výročí panování císaře Františka Josefa a od té doby je oblíbeným vyhlídkovým místem. K rozhledně vede dobře značená, nenáročná stezky (doba chůze cca 30 minut) od hostince Waldschenke . Z vrcholu věže jsou při dobrém počasí vidět nejenom Čechy a kopečky Mühlviertlu, ale dokonce i Alpy.
Lyžařské centrum Sternstein nabízí zábavu celé rodině. Na své si přijdou lyžaři, vyznavači snowbordingu, ale i děti ve svém lyžařském království. Zde je čekají nejenom pohádkové postavičky, ale také nový kouzelný koberec, který je se svými 174 metry nejdelším v celém Horním Rakousku.


Více také na Touristik Mühlviertler Kernland