Vítejte na stránkách naší expedice!

Při cestách po zajímavých a energetických místech česko-rakouského příhraničí jsme se nečekaně dostali na stopu jednoho z nejtajemnějších tvorů, kteří kdy obývali území Vitorazska. Tvora tak vzácného a plachého, že jeho existence téměř upadla v zapomnění. Jediné přímé svědectví jsme získali od jistého rakouského pamětníka, který si matně pamatoval, jak mu jeho otec jednou ukazoval něco, co se živilo na jejich kompostu. Popsal to jako téměř éterické stvoření, vzdáleně připomínající menšího koně, jehož výraz není možné zapomenout. Tvor se totiž neustále divil.

Začali jsme tedy pátrat v archivech. Dlouho se nic nedělo, ale nakonec jsme přece jenom byli úspěšní. Ve starých latinsky psaných záznamech jsme našli zmínku o tvorovi, který byl nazýván Pseudoequus verecundor, subsp. Trebonensis (Pakůň plachý či ostýchavý, poddruh Třeboňský). Kupodivu to vypadalo, že i když spatřit ho na vlastní oči se tenkrát podařilo jenom několika málo vyvoleným, věděli o něm téměř všichni obyvatelé vesniček roztroušených mezi mokřady a vřesovišti. Z tohoto objevu vyvstala řada otázek. Na základě latinského označení se dalo předpokládat, že muselo existovat více druhů Pakoně. Nás ale zajímal ten, který měl žít právě na Třeboňsku. Existuje ještě? Pokud ano, jak a kde ho najít? Existuje jeho popis? Vzhledem ke stáří zápisu i skutečnosti, že Pakoně je těžké vůbec zahlédnout, jsme fotku jako důkazní materiál předem vyloučili. Ale co když ho někdo alespoň nakreslil? Všechny tyto a mnohé další otázky nás vedly k rozhodnutí uskutečnit expedici. Výzkumnou výpravu po stopách Pakoně. Pravda přeci leží tam venku…

Členové expedice

Doc. Narcis Eusebius Mohl, Disq. – uznávaný diskvalifikovaný vševědec, odborník na cokoliv


RNDr. Hedvika Sněžná – profesionální ekoložka a amatérská ornitololožka, specialistka na oblast Horní Lužnice, příležitostná kleptomanka pro potřeby vědeckého výzkumu


PhDr. Gábina Radostná – profesionální etoložka (specialistka na velká zvířata) a amatérská archeoložka, která výrazné úspěchy zaznamenala paradoxně především ve druhém oboru


Pakůň je zcela unikátní v tom, že ho Jára Cimrmann nikdy neobjevil!

» Informace, pokyny a listing naleznete na www.geocaching.com pod názevm "Za Pakonem na kole" a pod číslem "GC3RPTD".

Vybavení expedice

Co potřebujete, abyste mohli jít v našich stopách? Prostředky pro navigaci v terénu: GPS navigaci, případně mobilní telefon s integrovanou GPS, turistickou mapu oblasti. Dále psací potřeby, texty (viz níže), pevnou turistickou obuv a vybavení do terénu, baterku a především dobrou náladu a chuť si hrát. Finální schránka je, stejně jako celá trasa, zaměřena na Pakoně. Jelikož nepředpokládáme, že byste měli na výměnu něco pakoního, připravte si cokoliv s koňskou tématikou.

Než se vydáte do terénu, vytiskněte si s sebou označené texty, jež najdete uvedené v listingu. Bez nich si v terénu neporadíte s nástrahami, které vás čekají. Pro toho, kdo se bojí Pakoně, doporučujeme také ochranné brnění.
Je pro vás připravena přlibližně 18 km dlouhá trasa, během níž projdete osm zajímavých míst, kde se setkáte se stopami naší expedice. A když budete mít opravdu velké štěstí, možná i s Pakoněm.

Pohyb v terénu

Místo, kde se měl Pakůň pohybovat, je dostupné nejlépe za pomoci jízního kola. Další variantou jsou vlastní nohy, ideálně v pohodlných botách. Zavrhnout je nutné všechna motorizovaná vozidla (zákazy vjezdu, terén). Můžete se však dopravit autem na výchozí místo, kde v Krabonoši zaparkujete podél cesty. Dalším velmi vhodným dopravním prostředkem je vlak, který vás i s vašimi bicykly doveze do Nové Vsi nad Lužnicí, odkud je to do Krabonoše kousíček.