Vítejte!

Divoká i mírná. Podmaněná i nespoutaná. Bez hranic. Taková dokáže být krajina v příhraničí Jindřichohradecka, Novohradska a severního Waldviertelu. Krajina, jež byla uměle rozdělena. A v ní lidé, kteří měli zapomenout. Železná opona rozdělila nejenom národy, ale i vědění, jak žít v souladu s krajinou. Zatímco tato tradice a lidová moudrost zůstala na straně rakouských obyvatel ve větší míře zachována, v České republice došlo k jejímu násilnému přerušení a téměř k vymazání z paměti obyvatel příhraničí.

Krajina bez hranic

Cílem našeho projektu je propojení přírodního a kulturního bohatství na obou stranách česko-rakouské hranice, a to s důrazem na kdysi významné energetické body v krajině, která původně tvořila jeden celek. Zkoumáním a následnou publicitou těchto zajímavých míst chceme poukázat na to, že krajina k nám promlouvá jako celek, bez ohledu na to, že byla kdysi uměle rozdělena, dokonce i bez ohledu na to, jaké hranice jsme si ve své mysli vystavěli my sami. Tyto stránky jsou jakýmsi volným průvodcem krajinou příhraničí Waldviertelu a navazující části českého příhraničí s vyznačením a popisem vybraných významných energetických bodů a kamenných útvarů. Doufáme, že tyto informace přispějí ke znovunalezení úcty ke krajině, a to ku prospěchu jak člověka, tak i krajiny samotné.

Vzhůru na cestu

Vítejte tedy v krajině bez hranic. Zkuste ji znovu objevit tak, jak jsme ji objevovali my. Poznejte její krásu i tajemství. Vydejte se do ní, dívejte se očima i srdcem a ona k vám promluví. Možná vám bude vyprávět dávno zapomenuté příběhy, nebo vás naučí podívat se na známá místa novým pohledem. A možná naznačí, jak nalézt ztracené přátelství a sounáležitost.

Možná, že se recept na štěstí nachází právě zde, v hlubokých lesích, které na podzim nádherně voní houbami, na lesknoucích se hladinách rybníků, rybníčků i docela malých jezírek, jež nás vždy znovu a znovu překvapí, když nad nimi krajina poodhalí roušku své krásy. Možná, že lze štěstí vyčarovat z ohromných balvanů střežících vrcholy kopců i dávné, zapomenuté cesty.


Občanské sdružení pro podporu jezdecké turistiky - Jindřichův Hradec

Poslední aktualizace textů:  2. 9. 2010