Eisgarn

V severní části Waldviertelu leží obec Eisgarn. Název vypovídá, že se jedná o vymýcené, vypálené místo ("ausgebrannte Stelle"). Zdejší krajinu, obklopenou lesy a formovanou zemědělstvím, oživují boží muka a křížové cesty, stejně jako roztroušené žulové balvany, opředené legendami.

» Fünf Brüder (Pět bratrů)
Ke kamennému seskupení se dostaneme od informační cedule buď přes pole po úzké cestičce, nebo kolem lesíku. Pět velikých kamenů s vrcholovými mísami a vanami je podle legendy pěticí bratrů, kteří měli neshody s místní vědmou. Při meditaci na vrcholu kamenů můžete ucítit přítomnost malé, ale velmi zvědavé, přírodní bytůstky.

» Kolomannistein (Kolomannův kámen)
Nedaleko od Pěti bratrů stojí v poli výrazný kámen a na jeho vrcholu kaplička. V neobvyklém podstavci z dvojitého viklanu (žulové bloky jsou zhruba 2,5 metru vysoké a 5 metrů dlouhé) se nachází velká prohlubeň s vodou. Přímo nad ní stojí kaplička, zasvěcená sv. Kolomannovi, patronu Rakouska. Podle pověsti tento irský královský syn putoval před tisíci lety Evropou do Svaté země. Protože však zdejší lidé nerozuměli jeho jazyku, považovali ho za zvěda a nechali ho umučit. Po jeho smrti se ale objevila zázračná znamení - suchá větev, na níž byl pověšen začala zelenat a kvést, jeho mrtvé tělo se ani po dvou letech nerozpadalo, takže byl nakonec prohlášen za svatého.
Kámen s kapličkou stojí na křížení energetických linií. Dešťová voda, která se zachycuje v míse, v sobě hromadí proudící zemskou (telurickou) energii. Díky tomu pak voda působí léčebně. Podle pověsti se zde léčili lidé trpící očními chorobami.

Eisgarn Eisgarn Eisgarn Eisgarn

GPS: 48°46'43.081"N, 14°59'47.651"E

Poslední aktualizace:  září 2010