Hörmanns

Hörmanns je nevelká osada severně od Litschau, v níž žije méně než 100 obyvatel. Název připomíná Hermana, který ve 13. století obec založil. Nedaleko odtud, u silnice na Haugschlag, označuje informační cedule jedno z míst, které je součástí projektu "Mystisches Waldviertel".

» Fiedelstein (Houslový kámen)
Nachází se v lese při cestě z Litschau do Haugschlagu, poblíž obce Hörmanns. U silnice je označen výše zmíněným směrovníkem s nápisem "Mystisches Waldviertel".
Jedná se o kámen s velmi hlubokou miskou a širokým odtokovým žlábkem, za nímž stojí kříž. Podle předchozích výzkumů (A. Majer) stojí kříž i kámen na kruhové zóně s velmi silnou energií. V jeho blízkosti je energie na počátku slabá, ale postupně zesiluje a může ve fyzickém těle způsobit třes nebo vyvolat pocit slabosti. Kámen prověřuje převahu "temné či světlé" stránky návštěvníka. Jak kdo obstojí, to už závisí jen na něm.
Podle pověsti slýchávali noční chodci v okolí kamene překrásné tóny houslí. Jejich okouzlení však bylo zrádné. Nemohli totiž místo opustit, dokud ráno nezakokrhal kohout. Někteří z nich dokonce uviděli na kameni sedět houslistu v mysliveckém obleku, z čehož usoudili, že jde o převlečeného čerta, lákajícího svou hudbou pocestné do nedalekých rašelinišť.

» Wilde Jagd (Divoký hon)
Poblíž Houslového kamene se nachází také rozlehlý plochý kámen, který nese název Wilde Jagd neboli Divoký hon. Jak už sám název napovídá, není to však příjemné místo a jeho návštěvu příliš nedoporučujeme.

Hörmanns Hörmanns Hörmanns Hörmanns

GPS: N 48°58'37.488" E 15°3'13.860" (Fiedelstein)

Poslední aktualizace:  září 2010