U Smírčího vrchu

Dubovice a Markétské polesí na české straně, a Rottaler Forst na straně rakouské, tvoří v této části příhraničí severně od Staňkova komplex hlubokých lesů protkaných cestami. Odpradávna byla tato minimálně osídlená oblast místem poustevníků, tajných setkávání a úkrytem pronásledovaných.

» Kněžská skála
Skalní útvar Kněžská skála se nachází na modré značce nedaleko rozcestí Pod smírčím vrchem (Smírčí vrch, 550 metrů n. m.) a Losího blata u Mirochova. Státní hranice procházejí ve vzdálenosti necelých 300 metrů.
Skála je mohutný skalní útvar s částečně ohrazenou vyhlídkou na horní plošině. Při jeho navštívení jsme jej nazvali "místem, kde se zastavil čas". Nabízí možnost meditace, rozjímání a celkového zklidnění. A také pěkný výhled na lesnaté porosty Čech a Rakouska.

Z legend se zde připomíná hnutí valdenských. Stoupenci tohoto hnutí se tajně scházívali v nejhlubších lesích. Podle dochovaných pověstí to bylo také na Dubovici, kde se ve stráni poblíž Černého kříže u Kněžské skály nachází jakýsi přírodní amfiteátr. O sto let později zde probíhala tajná shromáždění pronásledovaných husitů i českých bratří. Zdá se, že toto místo je přímo prosáklé touhou po svobodě a rovnosti lidí a zdejší kameny v sobě dodnes uchovávají energii pradávné pospolitosti "lesního lidu" s jeho kolektivními obřady. Vypráví se také, že právě tady skončila dlouhá cesta Petra Valdese po jeho návratu z Lyonu. Pověst o tom, že Mistr v lesích na Dubovici zemřel a byl pohřben, potvrzují také početné skupiny valdenských, které v těchto končinách usilovně hledaly jeho hrob.

U Smírčího vrchu U Smírčího vrchu U Smírčího vrchu U Smírčího vrchu

Ze zajímavostí v okolí zmiňme bývalý kostel sv. Markéty, lesovnu v Dubovici, přírodní rezervaci Losí Blato, a celé Markétské polesí. Při cestách touto krajinou můžeme narazit také na tzv. Babí kámen či Wawi kámen, ale i na skupiny balvanů, které se táhnou od severu, od vrchu Fabián podél hranic dále na jih.

GPS: 49°0'51.947"N, 14°59'0.526"E

Poslední aktualizace:  září 2010