Svatá Barbora

Kaple svaté Barbory stojí v blízkosti červené turistické trasy vedoucí od Jindřichova Hradce z Děbolína přes Holenský Dvůr na Jemčinu. V současnosti jsou kaple i okolní pozemek v soukromém vlastnictví a není možné je bez souhlasu majitele navštívit.

Podle jedné z legend je historie kaple spojena s rytíři, kteří se zdejším krajem vraceli z křížové výpravy. Přišli ze Španělska a po ročním pobytu odešli do Itálie. Jeden z nich však zůstal v místě jako poustevník. Písemné historické prameny zde uvádějí poustevnu "dělných bratří Ivanitů", kteří v průběhu 12. a 13. století pomáhali pánům z Hradce kolonizovat zdejší močálovitou krajinu. Po rozpuštění řádu obstarával zvonění ve zdejší kapli kněz z jezuitské koleje a následně i panští hajní. V březnu roku 1786 byla kaple sv. Barbory v rámci josefínské reformy odsvěcena a o tři roky později ji začal hrabě Černín využívat jako lovecký zámeček a místo pro hostiny (z tohoto období pochází krb v místě bývalého oltáře).

Dnes je kaple kulturní památkou, stejně jako sousední hájovna z roku 1890 (upravená jako rodinný dům). "Per Ardua Ad Astra" je motto současného majitele, který se kapli odsouzenou k zániku znovu snaží postupně uvést do původní krásy.

Zbytková energie místa upozorňuje na přítomnost dávného posvátného prostoru (nemetonu), který sloužil zejména pro léčení. Je možné, že zde v dávných dobách stávala svatyně, skupina kamenů nebo dokonce kamenný kruh. Přestože prostor dnes obklopuje vysoká zeď, v kamenném seskupení vedle kaple znovu hoří světlo. Světlo, které dál předává poselství tohoto kdysi slavného poutního místa.

Svatá Barbora Svatá Barbora Svatá Barbora Svatá Barbora

Cestou po turistické značce můžeme v okolních lesích minout různě rozmístěná seskupení kamenů. Některé z nich mají ještě zbytkovou energii, jiné jsou narušené těžbou a lomem. Zajímavá je zázračná studánka s kapličkou, která se nachází na louce pod kopcem na okraji lesíka. Studánka je plná energie, voda může být slabě radioaktivní.

GPS: 49°9'33.342"N, 14°54'48.137"E

Poslední aktualizace:  září 2010